פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   רפתן נולד, פרק 10: אבי ביטון מתבשל למשימת החליבה

   אחרי שהכיר את הרפתן אייל פייגין ולמד על הרפת, הגיע הזמן לשלב המשימות והפעם, מעבר לחליבה, לומד אבי גם לקלטר את האדמה בעזרת טרקטור. תפקיד הקלטור הוא לייבש את המרבץ שהפרות נחות עליו

   רפתן נולד, פרק 10: אבי ביטון מתבשל למשימת החליבה

   אחרי שבפרק הקודם, למד אבי ביטון איך הרפת עובדת וכמו כן הכירה את אייל פייגין, מבעלי רפת פייגין ממושב תל עדשים, הגיע הזמן לעבור לצד המעשי וזה אומר לחלוב את הפרות וגם לקלטר את האדמה שהפרות רובצות עליה בעזרת טרקטור.

   עבודת החליבה השתנתה מאוד עם השנים וכיום כבר לא חולבים עם הידיים כפי שעשה פעם הסבא רבא של אייל. כיום, כל עבודת החליבה היא ממוחשבת והחלב נספר לפי ק"ג בעזרת מחשב מיוחד. הפרות של אייל, 220 במספר נותנות בערך 38 ק"ג חלב ביום וזה הישג נאה לרפת.

   לחליבה כמה שלבים: תחילה מתלבש אבי בסינר ובכפפות, לאחר מכן מחטאים את העטינים ביוד תוך שימוש בכלי מיוחד שמתאים בדיוק לעטיני הפרה. תפקידו של שלב זה הוא למנוע מחיידקים להיכנס לחלב. השלב הבא הוא לנקות את העטינים מיוד עם נייר ניגוב, כאשר כל פרה מקבלת נייר משלה. אחרי השלב הזה, מתחילה החליבה בעזרת שואבים שמצוידים בוואקום, כאשר יש שואב לכל עטין והמחשב סופר את כמות החלב שכל פרה מספקת. לאחר החליבה, העטין נשאר מעט פתוח ולכן צריך לחטא אותו שוב ביוד.

   מיד לאחר סיום החליבה, עולה אבי ביטון על הטרקטור ומתחיל בעבודת הקלטור, כלומר מייבש את האדמה שעליה רובצות הפרות כדי שלא יהיה להן רטוב ובוצי.

   אבל כאן לא הסתיימה עבודותו של אבי ביטו ברפת. כידוע, אבי הוא שף מדופלם והוא לא יכול היה לעזוב לפני שיבשל משהו לאייל. מנה שהיא על טהרת מוצרי החלב – שקשוקה לבנה עם עלי תרד טריים. זו הפעם הראשונה שאבי ביטון מבשל ברפת, אבל לא נראה שזה ממש מפריע לו. אם כבר זה כנראה מעורר בו השראה.

   לצפייה בפרק 9 - אבי ביטון

   לצפייה בפרק 8 - מיכל הקטנה

   לצפייה בפרק 7 - מיכל הקטנה

   לצפייה בפרק 6 - גיא פניני

   לצפייה בפרק 5 - גיא פניני

   לצפייה בפרק 4 - נטלי דדון

   לצפייה בפרק 3 - נטלי דדון

   לצפייה בפרק 2 - שי מיקה

   לצפייה בפרק 1 - שי מיקה